Domů
Recenze
Návody
Zajímavosti
Tvorba her
Svět her
Nejen hry
GameStylus Blog

Tajemství vývojářů her

Jak se hry vyvíjely dříve a jak dnes? Jsou v adventurách easter eggs? A jak těžké je hru vytvořit?

Vývoj počítačových her v době jejich začátků byl hodně odlišný od toho dnešního. I když přeskočíme úplně nejdávnější historii, kdy počítače ještě neměly grafiku, ale jen znaky (ano, už tehdy existovaly hry), případně zvládly jen černou a bílou barvu – nebo jen velmi omezenou paletu barev, stejně svět vývojáře vypadal výrazně jinak, než je tomu dnes.

Především – tehdy jste si museli napsat celý kód sami - od píky. Co tím myslíme? Chtěli jste na obrazovce barevnou kostku, svalnatého hrdinu nebo kosmickou loď? Tak jste si museli napsat program, který dokázal ty správné barevné body umístit na to správné místo. Chtěli jste zvuky? Pak jste museli zkoumat, jaké číselné instrukce poslat zvukovým kartám, které se v počítačích – těch šťastnějších majitelů – staraly o zvuk. A k tomu jste samozřejmě museli napsat kód samotné hry.

Dnes je to v mnohém snazší: Chcete na displeji zobrazit obrázek? Stačí zavolat tu správnou funkci a obrázek, klidně běžný jpg nebo png, je tam. Chcete zahrát hudbu z mp3? Zase jedna instrukce. Nebo, dobrá, připusťme, že jsou kolem ještě nějaké instrukce pomocné, ale i tak je provedení právě těchto akcí daleko jednodušší. Stejně jako třeba zmenšení obrázku, zobrazení textu nebo načtení dat.

Jsou ale i věci, které jsou dnes o poznání obtížnější. V oněch výše zmiňovaných dávných dobách měla vaše hra počítač jen pro sebe, takže jste si sami všechno pěkně ohlídali – inicializaci grafiky i zvuků, ale třeba i to, kdy se stav hry může uložit na disk. Dnes vám takový Android pošle do hry zprávu, ať si rychle uklidíte bábovičky, protože uživateli někdo právě zavolal na mobil, nebo on právě přepnul do jiné aplikace, a je to váš problém, že jste právě uprostřed rozsáhlé animace, kde se vám zrovna nehodí ukládat pozici každého grafického objektu.

Slavní vývojáři adventur


Několik jmen vývojářů adventure her se stalo skutečnými pojmy. Z autorů textových her je to určitě William Crowther, jehož čistě textová dobrodružná hra Colossal Cave byla ve své době velmi populární. Crowther, programátor, ale také nadšený jeskyňář, umístil děj své hry, jak jinak, do rozsáhlého jeskynního systému. Hra byla zveřejněna v roce 1975!

V oblasti grafických adventur jsou jednoznačnými hrdiny manželé Roberta a Ken Williamsovi. Ona jako designérka her, on programátor, společně založili firmu On-Line Systems – později Sierra On-Line. Ta v roce 1980 vydala zřejmě první grafickou adventuru nazvanou Mystery House, kterou následovala řada dalších, mnohdy velmi slavných titulů. Za všechny jmenujme série King's Quest, Police Quest, Space Quest nebo Leisure Suit Larry.

Na tvorbě adventur se ovšem podílela i řada dalších osobností známých ze zcela jiných oblastí. Určitě nemůžeme vynechat spisovatele Douglase Adamse, který ve spolupráci s firmou Infocom stál u zrodu hry vycházející z jeho knihy Stopařův průvodce po galaxii – a také druhé, méně známé hry, nazvané Bureaucracy.

Triky v adventure hrách


Stejně jako v dalších druzích softwaru, také v adventurách můžete narazit na skrytá zákoutí, do nichž se dostanete jen speciálními triky. A na zdánlivě nesmyslné akce, které do nich jejich autoři dali sobě – a hráčům – pro pobavení. Prostě na easter eggs.

Tak třeba by vás mohlo překvapit, že v klasické adventure Day of the Tentacle si můžete zahrát také celého jejího oblíbeného předchůdce, hru Maniac Mansion. Když s hrdinou Bernardem přijdete do místnosti Eda Edisona, použijte jeho počítač. A hra Maniac Mansion je před vámi.

V akční adventuře Alice: Madness Returns zase v jednom skrytém prostoru najdete kostru Razputina Aquato ze hry Psychonauts. Proběhnete klíčovou dírkou a je tam...

A konečně jako třetí příklad tu máme Secret of Monkey Island, díl druhý, a scénu, kdy je Guybrush chycen ve smrtící pasti, ze které se může dostat, když... No, jak, to tu není důležité. Když ho ale v té pasti necháte dostatečně dlouho, nějakých deset minut, přihodí se mu dost neobvyklá smrt. Protože vás ale autoři nechtějí trápit, hrdina vzápětí zase obživne a vše vysvětlí.

V čem se vyvíjejí hry

Vraťme se ale ještě trochu více k programování her. To je dnes snazší i díky získávání informací – máme přece internet. Vhodné informace máte na dosah ruky – na pár kliknutí do vyhledávače nebo do shopu s e-knihami. Snadno tak získáte základní návody i příklady, jak udělat to či ono.

Hned na začátku tak snadno a rychle zjistíte třeba to, že vývoj aplikací pro Android se často dělá v prostředí Eclipse, ke kterému je jen třeba doinstalovat Android SDK (software development kit). Součástí je i řada příkladů. Místo Eclipse ovšem můžete už dnes dát přednost Android Studiu přímo od Google. Rozhodnutí je jen na vás.

Chcete-li vyvíjet pro zařízení s iOS od Apple, je tu Xcode. Nyní tu můžete vyvíjet v jazyce Swift, díky kterému je to jednodušší i pro ty méně zkušené.

A nezapomeňme ani na Windows, kde kraluje Visual Studio. Stejně jako v případě výše zmíněných nástrojů i tady se vývojář obejde bez velké počáteční investice, stáhnout si totiž může bezplatnou verzi Express.

Jak hru vytvořit rychle

Je ovšem nutné dodat, že není vždy třeba vyvíjet celou hru úplně od začátku. Existuje řada bezplatných (i placených, samozřejmě) nástrojů, díky kterým si ušetříte spoustu programování, nebo se dokonce objedete takřka úplně bez něj.

Mocným nástrojem je bezpochyby Unity. Unity je herní engine se sadou nástrojů, které výrazně usnadňují tvorbu her a multimediálních aplikací tím, že nabízejí spoustu připravených funkcí. Lze v něm vyvíjet jak 2D, tak 3D hry a škála funkcí, které nabízí, je opravdu široká.

Pokud máte úplně jasno v tom, jaké hry chcete vyvíjet, můžete sáhnout po ještě jednodušších - úplnějších nástrojích. Náš magazín GameCondor se věnuje především adventure hrám, proto tu máme dva tipy právě pro tento typ her.

Prvním z nich je Adventure Game Studio. Jde aplikaci, kterou si nainstalujete na svůj počítač a poté do ní nahrajete grafiku i další média, napíšete skripty, co se má ve hře dít a následně můžete hru spustit v engine, který je součástí Adventure Game Studio. Vyvíjet hry můžete pouze pod Windows, spouštět je pak podle autorů na všech platformách, pro které existuje engine.

A pak je tu ještě GameStylus, nástroj, ve kterém vytvoříte svou adventuru tak snadno, jak jen to je možné. Není třeba nic instalovat, editor běží on-line. Stačí se tedy přihlásit, nahrát grafiku a další média, naklikat vzhled scén a prostřednictvím velmi jednoduchých příkazů určit, co se kdy má stát. Hru lze hrát ve zdarma dostupném engine pro Android.

Pro někoho je větší zábava hry hrát, pro někoho je tvořit. Ať už jste na tom jakkoli, příležitosti tu jsou. A i tvorba her je dnes dostupnější než kdy dříve.

(Obrázky: GameStylus editor, King's Quest 5, Alice: Madness Returns)


Komentáře, názory a rady
Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...


>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2015-2024 GameCondor.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu GameCondor.com a ochrana soukromí | Pošlete nám tip na hru